piatok, 12 júla, 2024
spot_img

Jesenné hnojenie a nie len to …

Nielen na jar, keď máme radosť, že po zime môžeme začať pestovať kvety a zeleninu, musíme prihnojovať. Aj po zbere sa musíme starať o záhradu a záhony. Chcem Vám napísať o jesennom hnojení aby sme boli úspešní aj na ďalší rok pestovania.

Na jeseň hnojíme z dvoch rôznych dôvodov: pripravíme rastliny na prezimovanie alebo dodáme do pôdy zásobné živiny.

Zásobné hnojenie je najmä dodanie prvkov ako je fosfor, draslík a vápnik. Tieto prvky sú viazané v pôde a rastliny si ich postupne odoberajú, preto je vhodné, aby tieto prvky boli optimálne zastúpené v pôde. Pretože počas vegetácie máme málo možností, ako dodať tieto živiny rastlinám, odporúčam ich dostať do pôdy jesenným hnojením počas rýľovania a spracovávania pôdy. Fosfor sa môže aplikovať vo forme granulovaného superfosfátu (https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/pevne-krystalicke/hnojiva-univerzalne-a-priemyselne/agro-superfosfat-1kg), draslík v podobe draselnej soli (https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/pevne-krystalicke/hnojiva-univerzalne-a-priemyselne/draselna-sol-5kg-achp) alebo síranu draselného (https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/pevne-krystalicke/hnojiva-univerzalne-a-priemyselne/siran-draselny-5kg-achp). Môžeme tiež použiť hnojivo NPK (https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/pevne-krystalicke/hnojiva-univerzalne-a-priemyselne/agro-npk-5kg), ak sa zmierime s tým, že dusík obsiahnutý v tomto hnojive nevydrží do jari. Ak sa toto hnojenie uskutoční na jeseň, v zimnom období hnojivo uvoľní živiny a bude pripravené na jarné obdobie. Ak sa toto hnojenie vykoná na jar, živiny sa uvoľnia počas sezóny a to môže výrazne ovplyvniť výsledok nášho úsilia.

Vápnik jedenkrát za 4 roky.

Samostatnou kapitolou zásobného hnojenia je dodanie vápnika. Hnojenie vápnikom by sa malo robiť jedenkrát za 4 roky. To je presne doba, za ktorú sa postupne rozpadne a uvoľní vápnik z mletého dolomitického vápenca (https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/pevne-krystalicke/hnojiva-univerzalne-a-priemyselne/agro-vapnity-dolomit-5kg). Toto hnojivo je vlastne nerast namletý na jemný prášok a vápnik sa z neho uvoľňuje postupne 4 roky. Po celú túto dobu vápenec ovplyvňuje aj kyslosť pôdy a tak nemôžeme čakať výsledky hneď v prvom roku. je to dlhodobý proces. Vápenec je možné aplikovať rozhádzaním pred rýľovaním, alebo napríklad plošným rozhodením na trávnik, kde nám na jar sa topiaci sneh pomôže so zapracovaním do hustých trávnych drnov. Zaujímavé je tiež využitie granulovaného dolomitického vápenca (https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/pevne-krystalicke/hnojiva-univerzalne-a-priemyselne/vapenec-dolomiticky-25kg-granulovany/). Lepšie sa s ním pracuje a ľahšie dodržíte zvolené dávkovanie ako s mletým dolomitickým vápencom.

Dôležité upozornenie: Nepoužívajte klasické nehasené stavebné vápno!!!!! Pri búrlivej chemickej rekcii vyvolanej stykom tohto vápna s vodou dôjde k poškodeniu trávnika aj kultúr v pôde. Naozaj je potrebné použiť vápenec dolomitický určený pre pestovanie rastlín.

Organické hnojivá z prírody

Ďalším typom zásobné hnojenia je hnojenie organickými hnojivami. V minulosti žiadne anorganické a minerálne hnojivá neboli. A naši predkovia používali k hnojeniu hlavne klasický hnoj. Ten tiež zapracovali do pôdy prevažne na jeseň, pretože vedeli, že v pôde dôjde počas zimy k rozkladu pevných zložiek hnoja, a na jar budú mať živiny pripravené. Dnes máme hnoj k dispozícii aj vo forme granúl, z nich sa živiny uvoľňujú o niečo rýchlejšie ako z klasického hnoja a jeseň je práve to obdobie na dodanie kravského alebo konského granulovaného hnoja s rohovinou na záhony (https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/pevne-krystalicke/cisto-prirodne-hnoj-kompost-rohovina/agro-pravy-kravsky-hnoj-10kg/).  Je možné využiť aj granulované slepačince (https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/pevne-krystalicke/cisto-prirodne-hnoj-kompost-rohovina/agro-pravy-slepaci-hnoj-3kg/), ktoré oproti ostatným aj organickým hnojivám obsahujú veľké množstvo fosforu. Takže zmesou napríklad konského hnoja s rohovinou a slepačincami dodáte záhonu skvelý organický kokteil, po ktorom rastliny na jar nájdu záhony pripravené a plné všetkých potrebných živín. Organickými hnojivami dodávame do pôdy nielen potrebné živiny, ale aj zvyšujeme obsah humusu v pôde a tak aj jej úrodnosť.

Príprava na prezimovanie

Na jeseň nás čaká aj príprava vytrvalých rastlín na zimu. Konifery, trávniky, ruže, stálozelené kríky potrebujú v tejto dobe inú výživu. V priebehu vegetácie chceme aby boli čo najzelenšie a preto ich intenzívne hnojíme hlavne dusíkom. To ale pre tieto rastliny predstavuje na jeseň veľké nebezpečenstvo. Dusík síce umožňuje rýchly nárast zelenej hmoty, ale bunky sú krehké a mäkké a v zime by zmrzli. Preto je potrebné tieto rastliny zmenou hnojenia pripraviť na zimné mrazy. Aplikáciu jesenných hnojív nie je potrebné odkladať. Začať ich používať už môžeme v priebehu augusta. Tak aby mali rastliny dostatok času pripraviť sa na zimu. Trávnik začneme v polovici augusta intenzívne prihnojovať jesenným trávnikovým hnojivom (https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/pevne-krystalicke/travnikove/agro-jesenne-travnikove-hnojivo-5kg), ktorý má vyvážený pomer živín a väčší obsah draslíku a tým spevní bunečnú stenu tráv. Jesenným trávnikovým hnojivom sa oplatí prihnojovať aj počas vegetácie, hlavne v období sucha,  pretože zloženie živín v tomto hnojive významne ovplyvňuje hospodárenie vodou v rastlinách. V priebehu jesene budú stačiť maximálne 3 aplikácie a trávnik perfektne prezimuje. Konifery ošetríme s niektorým z jesenných hnojív na ihličnany (https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/pevne-krystalicke/pre-ruze-okrasne-dreviny-a-kry/agro-jesenne-hnojivo-na-ihlicnany-a-ine-okrasne-rastliny-2500g). Tieto hnojivá pomôžu k rýchlejšiemu vyzretiu dreva, spevnia bunky nových prírastkov a posilnia ihličie. Aj tu začneme s prihnojovaním už na konci augusta. Ostatné stálozelené rastliny a aj ruže ošetríme univerzálnym jesenným hnojivom (https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/tekute/univerzalne/agro-jesenne-kvapalne-hnojivo-1l/).

Tempo pre kompost

Na jeseň tiež môžeme pripraviť a vydezinfikovať záhony pre jarné siatie, vyčistiť skleník od buriny, chorôb a škodcov z tohtoročnej sezóny. Stačí po zrýľovaní aplikovať dusíkaté vápno (https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/pevne-krystalicke/hnojiva-univerzalne-a-priemyselne/agro-dusikate-vapno-1kg), ktoré výborne dezinfikuje, vyčistí a pripraví pôdu na jarnú sejbu.

Zbytky po zbere, ktorých je na jeseň na záhrade určite veľa, doporučujeme kompostovať a vytvárať si vlastný kompost, ktorý je tým najlepším čo môžeme záhonom dopriať. A pretože na jeseň zhromaždíme v komposte veľké množstvo materiálu a potrebujeme naštartovať intenzívnejší proces rozkladu, doporučujeme použiť Urýchľovač kompostu – zmes mikroorganizmov (https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/lesky-stimulatory-pomocne-latky/urychlovac-kompostu-5kg), ktoré rýchlo rozkladajú drevité stonky a urýchľujú dozrievanie kompostu. Kompost tak bude výborne pracovať počas celej zimy a na jar bude pripravený k použitiu.

Rozhodli sme sa položiť zopár otázok majiteľovi firmy, od ktorého nám prišiel veľmi zaujímavý balíček do našich nových firemných priestorov, hlavne určený práve pre záhradku. Prezradíme toľko, že starostlivosť o záhradu nie je len kosenie a občasné zasadenie rastlinky, ale aj starostlivosť o trávnik, hnojenie, správne postupy. Nám také hnojenie doslova prebudilo trávu k životu za necelý mesiac. Obnovili sme jej zelenú farbu, začala krásne rásť a hlavne pomocou hnojív rastie priam rozprávkovo.

 

  1. Čo Vás motivovalo si otvoriť  obchod práve s týmto sortimentom ?

Dlhodobým sledovaním trhu a ponúkaných možností na internete sme chceli zákazníkom ponúknuť z pohodlia domova nájsť sortiment, ktorý má v dnešných časoch stále svoje miesto. Zistili sme, že síce na internete nájdete veľké množstvo obchodov, ktoré majú v ponuke tento sortiment, ale ani jeden Vám nedokáže ponúknuť aj komplexné informácie a pomoc pri výbere a nákupe tohto sortimentu. Tým, že som vyštudovaný záhradník, tak dokážem zákazníkovi poskytnúť pomoc pri výbere vhodného produktu tak, aby splnil na maximum ten cieľ, na ktorý sa kupuje. Poradím pri nákupe osív, kvetináčov, substrátov. Viem ponúknuť adekvátnu náhradu aj za produkt, ktorý nepredávam, keď mi vie zákazník špecifikovať na čo konkrétne to potrebuje, čo od neho očakáva a ako má vyzerať. Veľká časť zákazníkov sú laici, ktorí možno prvýkrát začínajú s pestovaním a nevedia si rady, nevedia v tom veľkom návale informácií na internete ako čo pestovať, používať, ako a kde sadiť rastliny, s čím prihnojovať, čo použiť na škodcov a choroby rastlín. Táto pomoc zákazníkom nám na trhu chýbala a pre toto sme sa rozhodli začať s našim projektom www. ZahradkarskyObchod.sk. Kedykoľvek nám môžu zavolať, napísať. Aktuálne sme sprístupnili aj chat na stránke, kde vieme horúce problémy vyriešiť rýchlo a k spokojnosti zákazníka.

 

  1. Ako dlho fungujete na trhu ?

Naše služby, rady a kvalitné produkty ponúkame svojim zákazníkom 7 rokov.

 

  1. Venujete sa iba Slovensku, alebo si vedia zákazníci u Vás objednať aj s napríklad Česka?

Pre narastajúci záujem nákupu aj z Českej republiky sme sa rozhodli spustiť objednávky a dodávky na pravidelnej báze aj do Českej republiky.

 

  1. Čo sa týka hnojív, odporúčate zákazníkom hnojenie ?

Jednoznačne hnojenie odporúčam. Je to jedna z najdôležitejších činností, keď chceme dosiahnuť kvalitnú úrodu a bohaté kvitnutie. Každá rastlina je živý organizmus. Pre svoj rast a vývoj potrebujú živiny tak isto, ako človek potravu. Človek si tú potravu vie rôznym spôsobom zabezpečiť sám, ale rastliny k tomu potrebujú pomôcť. Hlavne v záhradách, ktoré sa vytvárajú umelo veľakrát na miestach kde pred tým bolo stavenisko alebo dvor je veľmi dôležité pôdu pred výsadbou, okrem prípravy ( orba, bránenie, smykovanie a podobne ), aj dobre a kvalitne zahnojiť. Osobne uprednostňujem organické hnojenie, ktorého pôvodom sú naše hospodárske zvieratá. A tie môžu byť vo forme klasického živého kravského alebo konského hnoja prípadne slepačieho hnoja. Čo ale nie je vždy dostupné a hlavne v mestách je to veľakrát aj obťažujúce keď si vyklopíte vlečku hnoja pred domom. V dnešnej dobe preto ponúkame organické hnojivá aj v balených a granulovaných formách, ktoré si viete bez problémov naložiť do osobného auta a čo je dôležité s maximálnym možným eliminovaním vedľajšieho zápachu (https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/pevne-krystalicke/cisto-prirodne-hnoj-kompost-rohovina/agro-pravy-kravsky-hnoj-10kg/, https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/pevne-krystalicke/cisto-prirodne-hnoj-kompost-rohovina/agro-pravy-konsky-hnoj-10kg/, https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/pevne-krystalicke/cisto-prirodne-hnoj-kompost-rohovina/agro-pravy-slepaci-hnoj-3kg/ )

V dnešnej dobe sú organické hnojivá dostupné aj v tekutej forme. Táto forma je zaujímavá hlavne pre použitie v bytoch, kde rastliny pestujete v kvetináčoch, truhlíkoch a rôznych iných nádobách, kde granule neviete tak využiť ako vo voľnej pôde. Tiež tu nájdete široký sortiment (https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/tekute/univerzalne/hosticke-guano-tekute-500ml/, https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/tekute/univerzalne/hosticke-slepacince-tekute-500ml/, https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/tekute/univerzalne/humix-univerzal-1l/, https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/tekute/univerzalne/jihoceske-hnojivo-5v1-1l/ ).

K dispozícii sú aj organo-minerálne, minerálne hnojivá, ktoré sú dôležité hlavne pri chýbajúcich stopových prvkoch a špecifických potrebách jednotlivých rastlín. Patria sem naše štandardné NPK, Cererit (https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/pevne-krystalicke/hnojiva-univerzalne-a-priemyselne/agro-npk-1kg/). Potom rôzne špecifické hnojivá ako je Dusíkaté vápno, Síran draselný, Dolomitický vápenec a podobne. Ďalej u nás môžete nakúpiť širokú škálu hnojív, ktoré sú určené špeciálne pre určité rastliny a plodiny. Ich zloženie je upravené práve pre danú rastlinu a pomôže Vám dosiahnuť kvalitnú úrodu prípadne bohaté kvitnutie. Z veľkého množstva Vám vyberám napr. Hnojivo na ovocné stromy a drobné ovocie (  https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/pevne-krystalicke/pre-drobne-ovocie-a-ovocne-stromy/agro-hnojivo-na-ovocne-stromy-a-drobne-ovocie-5kg/), NATURA Organické hnojivo na jahody a drobné ovocie 1,5kg (https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/pevne-krystalicke/pre-drobne-ovocie-a-ovocne-stromy/natura-organicke-hnojivo-na-jahody-a-drobne-ovocie-15kg/). Samostatnou kapitolou sú potom aj hnojivá určené pre dosiahnutie krásneho a zeleného trávnika. Navštívte našu stránku www.ZahradkarskyObchod.sk, kde nájdete všetky hnojivá pod jednou strechou.

 

  1. Aby som nemusel mať doma XY hnojív, existuje univerzálne hnojivo ? Ako často sa s týmto hnojivom hnojí a ako

Samozrejme nie vždy máte čas sledovať hnojivá na každú rastlinu a aj miesta je veľakrát málo. Vtedy Vám pomôžu Univerzálne hnojivá, ktoré majú vyvážený obsah živín a dajú sa použiť na všetky rastliny. Máte ich v granulovanej podobe ako napríklad už spomínané NPK, Cererit. Potom môžu byť v kryštalickej podobe vo vode rozpustné. Sem patrí napr. KRISTALON (https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/pevne-krystalicke/hnojiva-univerzalne-a-priemyselne/kristalon-gold-500g/). A samozrejme sú aj v kvapalnej forme, ktorá sa často využíva v bytoch, kde rastliny pestujete v rôznych nádobách. Medzi tieto patrí napr. Univerzálne hnojivo 1l (https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/tekute/univerzalne/agro-univerzalne-kvapalne-hnojivo-1l/), Cererit hobby 1l (https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/tekute/univerzalne/agro-cererit-hobby-univerzalne-kvapalne-hnojivo-1l/), NATURA Organické hnojivo na celú záhradu 1l (https://www.zahradkarskyobchod.sk/hnojiva-lesky-stimulatory-a-podporne-latky/tekute/univerzalne/natura-kvapalne-organicke-hnojivo-na-celu-zahradu-1l/).

Spôsob aplikácie sa líši od konzistencie hnojiva. Granulované hnojivá sa aplikujú hlavne pri jarnej alebo jesennej príprave pôdy to znamená 1xročne. Rozhodia sa na povrch pôdy a potom sa zapravia rýľovaním alebo orbou. Kryštalické hnojivá vo vode rozpustné sa aplikujú minimálne 1x za týždeň počas vegetačnej doby zálievkou. Kvapalné hnojivá sa aplikujú zálievkou 1x za 14 dní počas vegetačného obdobia a mimo vegetačného obdobia 1x za mesiac.

 

  1. Je ,,záhradníčenie,, Vašou vášňou ?

Tak ako som už spomínal vyštudoval som odbor záhradník na Strednej záhradníckej škole v Piešťanoch. Od svojho detstva som sa vŕtal v zemi. Iné deti sa chodili hrať do piesku, hrali futbal a všetky tie detské hry a ja som bol s rodičmi prípadne starými rodičmi v záhrade a moja hra spočívala v príprave záhonu, triedení osiva, zbere úrody a príprave pôdy. Každý rok som si vysádzal truhlíky na balkóne, vysieval som na parapetách okna v paneláku kvety. Potom som ich presádzal, strihal a prihnojoval. Ako dieťa som vedel čo je kompost, kedy kvitne jabloň a čo robiť aby nezamrzla. Rodičia to vo mne pestovali a záhradníčenie sa stalo nielen mojim koníčkom ale postupne aj mojim zamestnaním. Pracoval som v skleníkoch okrasných aj zeleninových a nakoniec to vyústilo do tohto zaujímavého projektu akým www.ZahradkarskyObchod.sk určite je. Napĺňa ma to na maximum a som rád keď dokážem ľuďom pomôcť pri ich láske k záhrade a teší ma keď sa ku mne opakovane vracajú nakúpiť a posielajú mi fotky so svojimi výpestkami a úrodou.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČUJEME