Ako sa starať o škrečky ?

Ako sa starať o škrečky ?

Škrečky sú veľmi často prvou voľbou, pokiaľ chcete svojmu potomkovi zaobstarať zvieracieho maznáčika. Dobre sa s ním naučí zodpovednosti a základom starostlivosti o domáceho maznáčika. Ide o pomerne nenáročné zviera, ktoré si celkovo vzaté – ak má dostatok podnetov vo svojej klietke – vystačí samo. Ako chovať škrečka? Ako sa starať o škrečka, na čo sa pripraviť, čo vyžadujú a čo im naopak neprospieva?

Čo potrebujete vedieť pred zaobstaraním škrečka

Ako každý domáci maznáčik, aj chov škrečka má určité vlastnosti, ktoré je dobré mať na pamäti ešte pred tým, než sa do neho pustíte. Akokoľvek je starostlivosť o škrečka v podstate nenáročná, pamätajte najmä na nasledujúce:

  • Škrečok je samotár, chov viacerých škrečkov, či už samcov, alebo samičiek, by nemusel robiť dobrotu a mohlo by dochádzať k nepríjemným bitkám.
  • Škrečok je akčné zviera, potrebujete preto klietku bohatú na podnety v podobe preliezačiek, hojdačiek a ďalších prvkov.
  • Škrečky sú hlodavce a majú veľmi ostré zuby, počítajte preto s poškodením plastových alebo drevených prvkov v klietke.
  • Ide o nočné zviera, takže klietku alebo terárium so škrečkom umiestnite na také miesto, z ktorého vás v noci nebude rušiť.
Domáci chov škrečkov

Druhy škrečkov

Vo zverimexoch a u chovateľov nájdeme najčastejšie tri druhy škrečkov. Ako sa od seba líšia?

  • Škrečok sýrsky (tiež zlatý) je výrazne väčší, dosahuje dĺžku až 20 cm a hmotnosť 150 g. K dispozícii je so všetkými typmi srsti – krátkosrstý, rex (zvlnená srsť) aj dlhosrstý.
  • Škrečok džungársky je menší, meria maximálne 12 cm a zriedkakedy býva ťažší ako 50 g. Medzi hobby chovateľmi patrí k najobľúbenejším.
  • Škrečok Roborovského (tzv. Škrečok roborovský) patrí medzi najmenšie druhy škrečkov na svete, dosahuje dĺžku maximálne 5 cm a váži medzi 20 a 25 gramami. Má špecifické sfarbenie – pieskovo žltý chrbát a biele brucho. Výrazné sú dlhé hmatové fúzy.
Škrečok sýrsky – chov
Škrečok sýrsky. Zdroj obrázku: Wikimedia Commons
Škrečok džungársky – chov
Škrečok džungarský. Zdroj obrázku: Wikimedia Commons
Škrečok roborovský – chov
Škrečok roborovský. Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Klietka

Chov škrečkov je možný ako v klietke, tak v teráriu. V oboch prípadoch budú spokojní, pokiaľ bude ich obydlie dostatočne vybavené. Klietka im vďaka mrežiam ponúka lepší priestor na šplhanie. Tiež radi behajú, za deň sú schopní nabehať aj 9 kilometrov. Klietka by preto nemala byť menšia ako 60 × 40 pre menšie druhy.

Ako veľkú klietku pre škrečka sýrskeho? Aspoň 80 × 50 cm. Výška nie je tak dôležitá, ale akokoľvek ich baví šplhanie, pád z výšky im rozhodne dobre neurobí. Pamätajte ale, že škrečky tiež radi hrabú a výška podstielky by mala byť aspoň 10 až 15 centimetrov. Najvhodnejším materiálom sú hobliny alebo kukuričná podstielka, ktorá je bezprašná. Zaujímavou voľbou je Asan, ktorý je vyrobený zo zlisovaného papiera. Škrečok si rád stavia hniezdo, dajte mu preto do klietky napr. trochu sena, papierovú vreckovku alebo látku. S tým už si škrečok poradí.

Dôležitým parametrom je rozstup mreží klietky. Pamätajte totiž na to, že škrečky sú celkom flexibilné zvieratá a pretiahnu sa aj celkom úzkymi medzerami. Platí, že sa pretiahne čímkoľvek, čo je širšie ako škrečkova hlava. Mreže by preto od seba nemali byť vzdialené viac ako 0,5 cm.

Pokiaľ sa rozhodnete pre škrečka použiť terárium, rozhodne ho nezakrývajte, hrozí nedostatok vzduchu. Potom ale myslite aj na to, aby sa škrečok nebol schopný nepozorovane dostať von. Klietka alebo terárium umiestnite na pokojné miesto, kde nie je prievan a ani naň nepraží slnko.

Chov škrečkov
Pri klietke pre škrečka si dajte pozor najmä na rozostup mreží, pretiahne sa totiž prekvapivo úzkymi priestormi. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Čo sa týka výbavy klietky, základom je miska na potravu. Tá by mala byť kameninová alebo porcelánová, tie plastové škrečok rád prevracia. Ďalej je pochopiteľne dôležitá napájačka a domček, kde škrečok nájde svoj úkryt. Aby bol škrečok v klietke spokojný, potrebuje čo najširšiu škálu prvkov, ktoré ho zabavia, napr. kolotoče, preliezačky, tunely. Škrečok určite ocení aj tak základnú vec, ako je rolka od toaletného papiera. Je ideálna na hryzenie aj ako tunel a v domácnosti ich je nekonečná zásoba.

Chov škrečka vonku je možný len u tzv. džungarákoch, ktorí si bez problémov poradia aj s mrazmi. Na zimu zmenia farbu, budú takmer úplne biely a väčšinu času budú tráviť v hniezde. Pre ostatné druhy škrečkov je chov doma nevyhnutnosťou.

Ako rozoznať pohlavie škrečka

Rozlíšenie pohlavia u škrečkov nie je jednoduché. Všeobecne platí, že samičky bývajú agresívnejšie, takže ak strčíte prst do klietky a zvieratko bude chcieť hrýzť, je pravdepodobné, že ide o samičku. Pokiaľ sa chcete spoľahnúť na biológiu, samčekovia majú výrazne väčšiu vzdialenosť medzi análnym otvorom a pohlavným ústrojenstvom. Navyše u samičiek býva táto oblasť holá. Avšak na to, aby sme správne určili pohlavie škrečka si vyžaduje celkom dosť cviku a skúseností.

Škrečky môžu postihnúť aj kožné zápaly, plesne a strata srsti. Spôsobuje ich najčastejšie huba/pleseň rodu trichophyton mentagrophytes alebo microsporum genus. Veterinár na základe testov predpíše v prvej fáze anatiparazitikum. Pokiaľ nezaberie, je potreba siahnuť po protiplesňovom prípravku.

Potrava a kŕmenie

Ideálnym riešením na kŕmenie škrečka sú predpripravené zmesi, ktoré kúpite v chovateľských potrebách. Mali by byť čo najbohatšie, mali by obsahovať rôzne druhy obilia, kúsky sušeného ovocia a zeleniny. Zaujímavou voľbou sú aj granule. Ovocie a zeleninu môžete v malom množstve podávať aj v čerstvom stave.

Pri kŕmení sa nenechajte zmiasť prázdnou miskou – kŕmenie kŕmnou zmesou bohato stačí raz za týždeň. Škrečky totiž radi „škrečkujú“ a nemusí to vôbec znamenať, že by nemali čo jesť. Všetku potravu si totiž napred natlačia do lícnych torb a potom „na horšie časy“ schovajú v domčeku. V klietke by mala byť k dispozícii minerálna kocka a vetvičky ovocných stromov na ohryz.

Chov škrečkov
Škrečok nepohrdne ovocím ani občasným zeleným krmivom. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zdravie škrečkov

Aj škrečok môže ochorieť. Ako sa starať o škrečka, ktorý ochorel? Niektoré choroby si môže priniesť už zo zverimexu alebo od chovateľa, ktorý sa mu dobre nevenoval. Chorý škrečok býva apatický, nežerie a tiež býva agresívny – pokiaľ ho chcete chytiť, hryzie. Ak škrečok pôsobí choro, vezmite ho k veterinárovi, ideálne k takému, ktorý sa zameriava na malé hlodavce.

Medzi najčastejšie ochorenia škrečkov patria rôzne črevné ťažkosti, ako sú hnačky alebo nadúvanie. Problém môžu predstavovať aj najrôznejšie parazity (napr. klieštikovec) – to sa prejavuje úporným škrabaním, škrečok je schopný sa škriabať až do krvi. Veterinár v takom prípade predpíše na tento účel určené kvapky, je ale nutné ošetriť aj klietku škrečka a jej okolie (vhodný je prípravok Arpalit). Jedine tak sa zabráni návratu parazitov.

Ako sa starať o škrečky mláďatá

Ak sa rozhodnete mať mladé škrečky, môžete si byť istí, že na začiatku sa o ne bez problémov postará ich matka. Je dobré si hniezda skôr nevšímať, iba v prípade, že matka odíde, rýchlo skontrolovať, či sú všetky mláďatá živé. V druhom týždni už môžete mladé skúsiť vytiahnuť. V treťom týždni vymeňte podstielku – tá by mala ostať rovnaká počas celého obdobia gravidity (20 dní do pôrodu). Vo štvrtom týždni už môžete mláďatá od matky bezpečne oddeliť a prípadne predať.

Ako sa starať o škrečky
Škrečky sú zvedavé a keď na to príde, aj celkom akčné. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ak škrečok kýcha, tečie mu z ňufáka, trie si nos labkami, ide o respiračné ochorenie. To môže vzniknúť kvôli prievanu, ale aj ako dôsledok stresu, napr. po transporte, alebo zanesenej či príliš prašnej podstielky. Obvyklým liečebným postupom je podanie antibiotík.

Ako skrotiť škrečka

Odpoveď na otázku, ako skrotiť škrečky, nie je jednoduchá. Nie každý škrečok je ochotný sa nechať skrotiť, niektorý sa nechá hneď, inému to bude trvať. Aby sa z škrečka stal váš kamarát, s ktorým sa budete môcť hrať a brať ho do rúk, bude potrebné si vybudovať jeho dôveru. To rozhodne nebude hneď, vyžaduje to trpezlivosť a čas. Je potreba na neho pravidelne hovoriť, tak sa naučí rozoznávať váš hlas.

Pokiaľ otvárate klietku a chcete si škrečka pohladiť, robte len pomalé pohyby. Škrečok sa veľmi ľahko zľakne. Pomôže napríklad, keď budete na podlahu klietky pokladať jeho obľúbené pochutiny – tým si spojí, že vaša ruka prináša dobré veci a nie je potrebné sa jej báť. Potom môžete nechať potravu na dlani a počkať, až škrečok príde. Po nejakej dobe ho skúste jemne pohladiť po chrbte. Zdvíhanie škrečka by malo byť až posledným bodom.

Zdroj: https://www.alza.sk/chov-skreckov, Ďakujeme

LIFESTYLE