streda, 17 apríla, 2024
spot_img

Povinnosť autosedačky a podsedáka v aute ?

Detské sedačky predstavujú zádržný bezpečnostný systém, ktorého cieľom je zabezpečenie maximálnej možnej ochrany počas jazdy vo vozidle. Sú vždy prispôsobené pre konkrétnu telesnú hmotnosť a výšku dieťaťa tak, aby dieťaťu prinášali potrebný komfort, a zároveň spĺňali prísne bezpečnostné kritériá. Povinnosť detskej autosedačky však prináša mnoho otázok a nejasností, takže ak si nie ste istí, ako sa správne preváža novorodenec v autosedačke, či a za akých podmienok môže byť umiestnená autosedačka na prednom sedadle, alebo odkedy môže mať dieťa podsedák, tak vám určite príde vhod nasledujúci článok pojednávajúci o používaní detských autosedačiek a podsedákov.

Dieťa v aute a jeho preprava

Šofér prepravujúci dieťa nižšie ako 150 cm a vážiace menej ako 36 kg má zo zákona povinnosť pripevniť detskú sedačku na sedadlo a dieťa do nej správne usadiť a zabezpečiť. Jednotlivé autosedačky sú určené pre konkrétnu hmotnosť a výšku dieťaťa, nie je preto možné prepravovať dieťa v autosedačke, ktorá nezodpovedá jeho výškovej a hmotnostnej kategórii. Aby bola zaistená maximálna bezpečnosť pri preprave, je potrebné dieťa v autosedačke umiestniť podľa podmienok uvedených v návode výrobcu sedačky.

Povinnosť autosedačky nemožno zabúdať ani na krátke vzdialenosti či prejazdy. Rozhodne sa neoplatí zbytočne sa vystavovať riziku a ohroziť tak zdravie, či dokonca život prevážaného dieťaťa. V prípade policajnej kontroly, ktorá zistí, že veziete dieťa v aute bez sedačky, vám hrozí bloková pokuta 50 až 100 eur.

Autosedačka – dokedy musí byť v nej dieťa usadené

Mnoho rodičov je zmätených a nevie, dokedy sa na deti zo zákona vzťahuje povinnosť detskej autosedačky. Predtým bolo všeobecným pravidlom, že povinnosť autosedačky majú všetky deti mladšie ako 12 rokov. To sa však v roku 2006 zmenilo a v súčasnej dobe je povinná autosedačka alebo podsedák pre každé dieťa, ktoré nedosiahlo výšku 150 cm alebo neváži viac ako 36 kg. Slovíčko alebo je tu pomerne zásadné, pretože povinnosť autosedačky odpadá pri splnení len jedného kritéria. Ak teda dieťa váži viac ako 36 kg, ale meria menej ako 150 cm, povinnosť autosedačiek sa na ne nevzťahuje, rovnako ako na dieťa vážiace menej ako 36 kg, ale meracie viac ako 150 cm. Ak má dieťa viac ako 36 kg, ale je nižšie ako 150 cm, je potrebný podsedák.

Kedy je možné prepravovať dieťa bez sedačky

Povinnosť detskej sedačky je ukotvená v §4 zákona č. 554/2006 Z. z., napriek tomu však existujú výnimky, kedy je možné prepravovať dieťa v aute bez autosedačky. Ide o nasledujúce prípady:

  • Ak použitie autosedačky neumožňuje zdravotný stav dieťaťa.
  • Pri preprave dieťaťa vozidlom taxi služby nie je povinnosť detskej autosedačky, dieťa však musí byť staršie ako tri roky, pripútané bezpečnostným pásom a nesmie sedieť na prednom sedadle.
  • Pri preprave dieťaťa bezpečnostnými zložkami, ako sú hasiči, polícia alebo záchranná služba, tiež povinnosť autosedačky odpadá.
  • Ak dieťa cestuje v aute, kde sú už ďalšie dve deti prepravované v sedačkách, môže sedieť na zadnom sedadle uprostred len pripútané bezpečnostným pásom.

Čerpanie: https://www.alza.sk/maxi/povinnost-autosedacky-a-podsedaka-v-aute , Ďakujeme.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČUJEME