piatok, 12 júla, 2024
spot_img

Zbavte sa hemoroidov BEZ BOLESTI!

S hemoroidmi, ľudovo nazývanými „zlatá žila“, sa počas života stretne až 80% ľudí. Aj keď ide o pomerne časté ochorenie, väčšina z nás sa hanbí alebo bojí navštíviť lekára. O tom, že tieto obavy sú zbytočné a hemoroidy sa dnes dajú liečiť rýchlo, účinne a hlavne bez bolesti, sme sa rozprávali s MUDr. Júliusom Muranským, MPH. z Kliniky jednodňovej chirurgie REVIVE v Bratislave.

Liečbe hemoroidov sa venujete viac ako 20 rokov. S akými obavami prichádzajú pacienti najčastejšie?

Pacienti majú v prvom rade strach z bolesti. Boja sa nielen samotnej liečby, ale aj prvotného vyšetrenia. S istotou však môžem povedať, že ak sa vyšetrenie urobí správne, určite by pre pacienta nemalo byť bolestivé. Skúsený špecialista hneď po ňom vie určiť diagnózu s presnosťou až 95% a odporučiť tak najvhodnejšiu metódu liečby.
Vo svojej praxi sa častokrát stretávam aj s tým, že sa pacienti za svoje ochorenie hanbia. Preto prichádzajú za mnou už len vtedy, keď majú neznesiteľné bolesti. V skutočnosti však naozaj nie je dôvod, aby sa za svoj zdravotný problém hanbili. Ochorenia konečníka a hlavne hemoroidy sú dnes veľmi časté a proktologické ambulancie navštevujú ženy aj muži rôzneho veku, dokonca aj mladí ľudia. Čím skôr pacient príde, tým jednoduchšie a rýchlejšie ho vieme vyliečiť. Takže jednoznačne odporúčam vyhľadať lekára čo najskôr.

Výber špecialistu je určite veľmi dôležitý. Podľa čoho by sme si podľa vás mali vybrať lekára, ktorého navštívime?

Pacientom by som rozhodne odporučil, aby boli pri hľadaní špecialistu veľmi obozretní. Vhodné je vybrať si lekára resp. zdravotnícke zariadenie poskytujúce komplexnú liečbu hemoroidov čiže vstupné vyšetrenie, zákroky v lokálnej anestézii, operácie v celkovej anestézii a kontrolné vyšetrenia. Ideálne je mať všetko „pod jednou strechou“ a u jedného lekára. Pacienti by mali jednoznačne voliť zariadenia, ktoré poskytujú širšiu ponuku zákrokov a nie len jednu liečebnú metódu, ktorú odporúčajú každému pacientovi. Konkrétna metóda liečby by sa totiž mala voliť vždy v závislosti od diagnózy konkrétneho pacienta. Nedá sa to zovšeobecniť a robiť rovnaký zákrok (napr. gumičkovú metódu) každému pacientovi.

Aké metódy liečby dnes existujú? Dajú sa hemoroidy naozaj vyliečiť bez bolesti?

V súčasnosti sa ustupuje od radikálnej chirurgickej liečby a preferujú sa neinvazívne liečebné metódy bez použitia skalpela. Aby sa dosiahol lepší výsledný efekt liečby, robia sa podľa možnosti radšej častejšie, menšie a menej bolestivé výkony. Pri liečbe hemoroidov sa v súčasnosti využívajú najmä gumičková metóda (tzv. Barronova ligatúra), liečba prístrojom Hemoron a laserová operácia. Kým gumičkovanie a Hemoron sú vhodné na liečbu menej pokročilých hemoroidov, laserový zákrok veľmi účinne odstráni aj hemoroidy v pokročilejších štádiách, vrátane krvácajúcich, komplikovaných či obnovujúcich sa hemoroidov. Ošetrenie laserom je maximálne šetrné a rekonvalescencia je výrazne jednoduchšia a rýchlejšia ako napr. po chirurgickom zákroku. Mnoho našich pacientov neužíva po zákroku vôbec žiadne lieky proti bolesti a do zamestnania sa vrátia hneď na druhý deň. Liečba ani hojenie hemoroidov dnes naozaj nemusia byť spojené s bolesťou.

 

Môžete nám povedať viac o laserovej operácii hemoroidov, ktorá je dnes najnovšou metódou liečby?

Ide o miniinvazívny výkon, vďaka ktorému vieme vyliečiť hemoroidy v II.-IV. štádiu. Táto metóda ako jediná umožňuje dôkladne ošetriť celý konečník (aj za tzv. zubatou líniou) a práve preto ju podstupuje čoraz viac pacientov. Laserová operácia hemoroidov trvá približne 30 minút a robí sa v lokálnej alebo celkovej anestézii, podľa želania pacienta. Nevyžaduje sa žiadna hospitalizácia, takže pacient odchádza domov už pár hodín po zákroku. Bezprostredne po ňom zmenšia hemoroidálne uzly svoj objem až o 40% a k úplnému ústupu dochádza do 6 týždňov. Laserová liečba nevyžaduje dlhodobú rekonvalescenciu ani PN, pacienti sa preto môžu vrátiť do zamestnania už na druhý deň resp. v priebehu pár dní. Nakoľko ide o jednorázový zákrok, celý proces liečby sa výrazne skracuje. V dnešnej dobe ide o dôležitý benefit hlavne pre ľudí, ktorí sa potrebujú rýchlo vrátiť do zamestnania.

Liečite okrem hemoroidov aj iné ochorenia konečníka? Napr. fistuly a fisúry?

Áno, na našej klinike sa zaoberáme komplexnou liečbou ochorení konečníka vrátane fistúl, fisúr, polypov, abscesov atď. Prvým krokom je vždy vstupné proktologické vyšetretrenie, kde stanovíme presnú diagnózu a v nadväznosti na to vysvetlíme pacientovi jednotlivé možnosti liečby. Snažíme sa robiť najprv menej invazívne zákroky v lokálnej anestézii. V prípade, že tieto liečebné metódy nepomáhajú, pristupujeme k operáciám v celkovej anestézii. Vďaka najmodernejším liečebným postupom a dlhoročným skúsenostiam našich špecialistov sme úspešne vyliečili už stovky pacientov.

Bližšie informácie o liečbe hemoroidov nájdete na www.revive.sk

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČUJEME