Zadal si si niekoľko cieľov, no ani po dlhšom čase sa ti nedarí dosiahnuť ich? Dôvodov, prečo je tomu tak, môže byť rovno niekoľko. Niekedy ich nemáš správne stanovené, inokedy je chyba v pláne. Poďme sa spoločne pozrieť, kde si urobil chybu a ako ju napraviť.
Zadal si si cieľ, no nevytvoril si plán
Najväčším problémom väčšiny ľudí je to, že si zadajú ciele, no nevytvoria plán, ako ich dosiahnuť. Ak budeš čakať, že sa splnia samé, čakáš márne. Musíš pre ne sám niečo urobiť.
Po stanovení cieľa si teda zapíš, ako sa k nemu dostaneš. Nemusí to byť formou textu na jednu alebo dve A4. Stačí, keď si spíšeš jednotlivé body.
Napríklad, keď je tvoj cieľ našetriť na dovolenku, urči si najprv, akú sumu chceš. Následne začni premýšľať nad postupom. Ten môže predstavovať nejakú týždennú alebo mesačnú čiastku, ktorú si budeš odkladať. Inou možnosťou sú hodiny v práci navyše. Tie ti pomôžu zarobiť o niekoľko desiatok či stoviek eur viac.
Inak povedané, svoj cieľ si rozmeň na drobné. Rozpíš si ho na papier alebo v počítači. Jednotlivé veci si farebne odlišuj, prípade pridaj obrázok. Ten ťa bude motivovať.
Máš príliš vágne ciele
Čo to znamená? Na papieri ti svieti “chcem začať cvičiť” alebo “chcem schudnúť”. Všeobecný a príliš široký popis je problémom, kvôli ktorému ciele nedokážeš naplniť. Namiesto spomenutých fráz si napíš “každý deň chcem odbehnúť 5 kilometrov” alebo “chcem schudnúť 5 kilogramov”.
Takto špecifické zadania často nepotrebujú ani žiadne doplňujúce body. Stačí si k nim už len vymyslieť plán.
Nezapisuješ si svoj pokrok
Dni bežia jeden za druhým a človek si ani len nestíha uvedomovať, že od času, kedy si zadal nový cieľ prešiel mesiac. Ak si nepíšeš svoje pokroky, často sa môže zdať, že sa nikam neposúvaš. Maličké kroky si totižto neuvedomuješ a zdá sa ti, že stagnuješ.
Kúp si zošit alebo si vytvor v mobile poznámku, kde si budeš zapisovať svoje pokroky. Každý deň si vyhraď aspoň 10 minút na to, aby si si zapísal, čo si pre svoj cieľ urobil.
Zadávaš si moc veľké ciele
Ďalším problémom sú príliš vysoké ciele, ktoré chceš dosiahnuť v krátkom čase. Skvelým príkladom je chudnutie. Ľudia sa chcú zbaviť prebytočných kíl lusknutím prsta, najlepšie za pár dní alebo týždňov. A tu prichádza háčik. Keď sa o týždeň postavia na váhu a uvidia rovnaké číslo, sú demotivovaní a celý svoj cieľ vyhodia von oknom.
Takýto príklad sa dá aplikovať na úplne všetko v našom živote. Ak sa chceš vyhnúť vyhoreniu alebo tomu, že sa po týždni vzdáš, veľký cieľ si rozbi na menšie. Tie si následne naplánuj po týždňoch alebo mesiacoch.
Nikdy na nich nepracuješ
Sny sa dokážu premeniť na realitu len vtedy, keď na nich začneš pracovať. Je úplne zbytočné napísať si ich na papier alebo o nich snívať v hlave, ak ich nepretavíš do reálneho života.
Po tom, ako si všetko naplánuješ, zbytočne nečakaj a začni pracovať. A to aj vtedy, ak je piatok, nedeľa alebo koniec mesiaca.
Vzdáš sa po prvom páde
Nikto z nás nie je perfektný. Každý robí chyby. Niektoré sú väčšie, iné menšie. Ak sa ti jedna vec nepodarí, neznamená to, že sa máš vzdať. Daj si deň alebo dva voľno, no potom sa vráť plný energie a entuziazmu.
Chyby sú na to, aby si sa poučil. Vďaka nim môžeš začať odznova, no s pocitom, že už vieš, ako na to.
Prokrastinuješ
Prokrastinácia znamená chorobné odkladanie úloh na neskôr. Objavuje sa najmä vtedy, keď máme pred sebou dôležitú a veľkú povinnosť, prípadne keď sme unavení a už dlho do niečoho investujeme príliš veľa energie.
Boj proti prokrastinácii je náročný. Najlepšie spravíš, keď si oddýchneš a vyčistíš hlavu. Choď si zacvičiť alebo sa aspoň prejsť.
A síce prokrastinácia nie je príliš nebezpečná, dokáže narušiť dosahovanie tvojich cieľov. Celý proces predĺži a spôsobí to, že sa budeš cítiť neustále psychicky vyčerpaný.
Nemáš v okolí ľudí, ktorí by ťa podporovali
Aj tá najmenšia podpora dokáže pri dosahovaní cieľov pomôcť. Ak nemáš okolo seba ľudí, ktorí by boli tvojimi fanúšikmi, môže sa stať, že budeš demotivovaný.
Áno, pravdou je, že pre úspech nepotrebuješ, aby ti ľudia tlieskali za každú maličkosť, no je dobré mať vedľa seba niekoho, kto ti povie, že sa ti to podarilo.
Zabojuj o svoje ciele ešte raz
Dosahovanie cieľov sa môže zdať niekedy náročné a takmer nemožné. Ak sa ti to nedarí, je potrebné pozrieť sa, kde robíš chybu. Niekedy to môže byť nedostatočný plán, inokedy zas to, že sa rýchlo vzdáš. Zbav sa týchto maličkostí a zabojuj o svoje ciele ešte raz. Uvidíš, stojí to za to.
Nedarí sa ti dosiahnuť všetky ciele? Toto sú najčastejšie dôvody prečo