Siet cukrarní Wagner

Siet cukrarní Wagner

Časy, keď návšteva cukrárne bola obľúbenou súčasťou víkendového rituálu sú už síce za nami – našťastie to však neplatí absolútne. Aj v súčasnej dobe si môžeme dopriať trochu sladkého pokušenia a v príjemnom prostredí si vychutnať rafinované výtvory zručných majstrov cukrárov. Príkladom hodným spomenutia je aj sieť cukrární Wagner since 1947, ktorá robí dobré meno tomuto úžasnému remeslu. Veď vytvoriť z beztvarej hmoty rôzne lákavo vyzerajúce sladké pochúťky si vyžaduje veľkú zručnosť, trpezlivosť a fantáziu.

 

Pokračovatelia rodinnej cukrárskej tradície manželia Wagnerovi si vybudovali svoje sladké „impérium“ postupne. Najskôr v Dunajskej Strede, potom vo Veľkom Mederi a nakoniec v Bratislave. Vo svojich prevádzkach dbajú na dodržiavanie tradičných cukrárenských postupov, používanie čerstvých surovín a dokonalé zladenie chutí, farieb a tvarov. Zákazníci si môžu vybrať zo širokého sortimentu, či už ide o rôzne zákusky, torty, tortičky, alebo zmrzliny. Mysleli aj na tých , ktorí si nemôžu dopriať sladkosti v klasickej podobe. Preto je súčasťou ponuky veľký výber z DIA, Paleo, bezlaktózových i bezgluténových  zákuskov. Na svoje si tu naozaj prídu všetci. Na objednávku vám urobia aj ručne maľované torty, ktoré pripomínajú skôr umelecké dielo, než len „obyčajnú“ cukrovinku. Ich príprava je časovo náročná, výsledok však rozhodne stojí za to.

 

Manželom Wagnerovým sme položili zopár zvedavých otázok.

 

Kedy ste sa rozhodli, že budete pokračovať vo svojej rodinnej cukrárenskej tradícii ?

 

Keď mal otec asi 82 rokov, zavolal si nás s bratom Lacom, s ktorým sme v tom čase mali pekáreň a vyzval nás, aby sme pomaly začali preberať jeho podnikanie. S bratom sme sa dohodli, že on zostane v pekárni a ja s mojou manželkou začneme preberať cukráreň. Takže asi 3 roky trvalo, kým sme sa zaučili a v roku 2007 sme si založili vlastnú obchodnú spoločnosť v rámci ktorej sme začali samostatne podnikať. Odvtedy už aj brat s rodinou presedlali na cukrárstvo, takže si vypomáhame.

 

 

V čom sa odlišujú postupy pri príprave vašich výrobkov od tých z minulosti ?

 

Klasické zákusky ako krémeše, punčové rezy, doboška alebo likérové špice robíme takisto, ako nás to naučil otec. Otec tieto zákusky vypracoval do takej podoby, že čokoľvek sme sa pokúsili na nich zmeniť, vždy bol výsledok horší. Naučil nás ale zásady kreovania nových zákuskov, takže sme odvtedy vyvinuli viacero nových druhov, ktoré sa uchytili a stali sa u našich zákazníkov obľúbenými. Samozrejme sa inšpirujeme aj novými zahraničnými trendami najmä francúzmi a belgičanmi aj keď musím spomenúť, že v poslednom čase nás čoraz viac ovplyvňuje ruské cukrárstvo a ich zdobiace techniky.

 

 

 

Čo je podľa vás na cukrárenskom remesle najťažšie ?

Cukrárske remeslo je čoraz menej atraktívne pre mladých ľudí. Je problém personálne zabezpečiť výrobu, pretože skoré vstávanie a náročná fyzická práca sa dnes veľmi „nenosia“. Byť cukrárom sa od počítača a s nezáväznou pracovnou dobou robiť nedá. Je to kreatívna a veľmi vďačná práca, ak ju však robíte od srdca potom je tej roboty veľa a zase máte problém. 🙁

 

 

 

Plánujete rozšíriť sieť svojich predajní ?

 

Momentálne neuvažujeme o rozširovaní siete predajní, pretože potrebujeme zastabilizovať firmu po finančnej stránke a pripraviť výrobné kapacity na neustále zvyšovanie produkcie.

 

Ďakujeme za rozhovor a želáme vám veľa spokojných zákazníkov.  

 

Bratislavský